13 Warszawa
e-tour.pl > Podróżnicze rady > Ekwipunek potrzebny podczas wycieczki w góry

Ekwipunek potrzebny podczas wycieczki w góry

1 rok ago
redakcja serwisu
125

Piesze wycieczki w góry to wspaniały czas na spędzenie wolnego czasu i odpoczynek na łonie natury. Aby jednak spędzić ten czas w pełni bezpiecznie, warto zadbać o odpowiednie wyposażenie. Dowiedz się, jaki ekwipunek jest niezbędny podczas wycieczki w góry.

Buty trekkingowe

Buty to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia na górską wyprawę. Muszą być przede wszystkim wygodne, ale również chronić przed wodą i ewentualną kontuzją. Szukając butów na górską wycieczkę, warto zwrócić uwagę na dopasowanie do stopy. Obuwie powinno dawać poczucie stabilności i mieć przyczepną podeszwę. Najlepiej wybrać buty nieco wyższe, sięgające powyżej kostki. Dzięki temu stopa ma stabilne ułożenie w stosunku do podłoża, a przez to zmniejsza się ryzyko skręcenia lub innej kontuzji.

Buty powinny być też w pełni wodoodporne, a równocześnie oddychające. Dobrze jest więc wybrać modele, które posiadają wodoodporną membranę o właściwościach oddychających. W wielu przypadkach buty trekkingowe są odpowiednio impregnowane, co dodatkowo chroni przed przemoczeniem i zabrudzeniami. Zanim udasz się na wyprawę, dokładnie sprawdź swoje obuwie. Warto buty wcześniej rozchodzić, aby zweryfikować, czy sprawdzą się na dłuższych trasach.

obuwie w goryKurtka wodoodporna

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia, które dobrze zabrać ze sobą w góry, jest wodoodporna kurtka. To niezbędna odzież, ponieważ w wielu przypadkach nie da się przewidzieć pogody w górach. Deszcz lub burza może Cię zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie. Jest ona ważna niemal o każdej porze roku zarówno latem, jak i jesienią czy zimą. Pogoda w górach jest nieprzewidywalna, a wybierając się nawet w krótszą trasę, trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność. Wodoodporna kurtka musi być lekka, aby łatwo było ją przenosić w plecaku. Właściwości wodoodporne uzyskuje się dzięki specjalnym membranom, które zapewniają wymianę powietrza. Dzięki tym właściwościom możliwe jest szybkie i skuteczne odprowadzenie nadmiaru potu. W okresie letnim dobrze wybrać kurtki wyposażone w dodatkowe zamki wentylacyjne.

Termos

Dobry termos powinien spełniać przede wszystkim następujące warunki:

  • długo utrzymuje temperaturę napoju
  • szczelny korek
  • wytrzymałość

Termos to kolejny niezbędny element wyposażenia na wycieczkę w góry. Najważniejsze kryterium wyboru odpowiedniego termosu to oczywiście długie utrzymywanie ciepła napoju. Najlepsze są termosy, które potrafią utrzymać ciepło cały dzień. Odpowiada za to w dużej mierze budowa termosu. Termosy o większej pojemności znacznie dłużej utrzymują ciepło. Warunkiem utrzymania wysokiej temperatury jest wypełnienie po brzegi naczynia ciepłym napojem, tuż przed nalaniem do środka kawy lub herbaty. Dobrze jest też zahartować termos, zalewając go wrzątkiem i zostawiając wodę na kilka minut. W ten sposób utrzymasz ciepło napoju jeszcze dłużej. Nie bez znaczenia jest też szczelny korek, który zabezpiecza nie tylko przed zalaniem, ale zbyt szybka utrata ciepła. Najbardziej wytrzymałe są termosy ze stali nierdzewnej, które nie pochłaniają zapachów. Przed zakupem termosu warto zapoznać się z tym rankingiem https://nawakacje.eu/rankingi/najlepszy-termos-turystyczny/ i wybrać optymalny model.

Wspólny wypad w góry to doskonały pomysł na spędzenie czasu z przyjaciółmi lub rodziną. Nie można jednak zapominać, że należy się do niego odpowiednio przygotować. Dobre buty, przeciwdeszczowa kurtka i termos są niezbędne na szlaku podczas chłodniejszych miesięcy.