5 Warszawa
e-tour.pl > Polska > Odkrywanie Ciechanowa – jakie atrakcje i zabytki można zobaczyć?

Odkrywanie Ciechanowa – jakie atrakcje i zabytki można zobaczyć?

4 lata ago
redakcja serwisu
670

Mazowsze, kraina pięknych krajobrazów i cennych zabytków, może zaskoczyć swymi perełkami architektonicznymi nawet tych najbardziej doświadczonych obieżyświatów. Ci, którzy szukają miejsc o fascynującej historii i pięknej architekturze powinni koniecznie odwiedzić Ciechanów.

Znajdujący się w tym mieście zamek książęcy, mimo że dziś jest jedynie malowniczą ruiną, zalicza się największych średniowiecznych budowli o charakterze obronnym na terenie całego Mazowsza. Kto wie, jak prezentowała by się ta wspaniała budowla dzisiaj, gdyby nie potop szwedzki i zniszczenia dokonane w czasie zażartych walk. To, co można zobaczyć w Ciechanowie dzisiaj, choć oddaje tylko fragmentarycznie wyobrażenie dawnego zamku, i tak zasługuje na uwagę turystów. Dumne zamkowe baszty oraz dość dobrze zachowane mury obronne wspaniale prezentują się na tle otaczającej zamek zieleni i błękitu nieba. W zamkowych murach można zwiedzić również wystawę historyczną oraz zapoznać się z dziejami broni białej i palnej.

Co warto wiedzieć na temat zamku w Ciechanowie?

Interesująca jest historia tej budowli. Ta gotycka warownia powstała w miejscu z natury obronnym, wśród mokradeł i rozlewisk rzeki Łydni w początkach XV wieku. Solidne mury oraz cylindryczne wieże (zachowane do dziś) miały zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom zamku. Wieże te pełniły również inne funkcje. W jednej przetrzymywano broń, w drugiej – więźniów. Powstał tu również budynek mieszkalny, zwany pałacem – tam znalazło się miejsce dla reprezentacyjnych komnat, kaplicy zamkowej, pomieszczeń dla służby oraz tych, które miały pełnić funkcje gospodarcze. Do zamku prowadziła brama, zaś samą bramę poprzedzał drewniany most na palach.

Niestety zastosowane tu umocnienia nie dały sobie rady ze Szwedami, którzy poważnie zniszczyli warownię. Od tego czasu zamek popadał w ruinę, jednak dość szybko zyskał uznanie w oczach pierwszych krajoznawców. Jego pięknem już w XIX wieku zachwycali się liczni przedstawiciele świata kultury i sztuki. Podziwiał zatem ciechanowski zamek Zygmunt Krasiński, podziwiał go również Bolesław Prus. Z innych znanych gości w Ciechanowie pojawili się Stefan Żeromski i Maria Konopnicka. Budowla ta została uwieczniona również w jednym z najbardziej znanych dzieł polskiej literatury – w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza.

Ruiny zamku w Ciechanowie dostępne do zwiedzania

Dziś, po gruntownych pracach konserwatorskich przeprowadzonych już po II wojnie światowej, ruiny zamku są udostępnione do zwiedzania, zaś opiekę nad nimi sprawuje Muzeum Szlachty Mazowieckiej. Muzeum to swe zbiory prezentuje w najlepiej zachowanych fragmentach zamku, czyli w cylindrycznych wieżach. Teren wokół zamku również jest odpowiednio wykorzystywany. W sezonie turystycznym organizowane są tu różne imprezy, przede wszystkim o historycznym charakterze. Dzięki temu na Mazowsze ściągają licznie i miłośnicy średniowiecza (dla nich gratką jest impreza o nazwie Spotkania ze Średniowieczem) oraz znawcy epoki napoleońskiej.