14 Warszawa
e-tour.pl > Polska > Atrakcje Warmiii i Mazur – Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Atrakcje Warmiii i Mazur – Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

4 lata ago
redakcja serwisu
310

Gotycki zamek Kapituły Warmińskiej to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych, jakimi może się pochwalić Olsztyn. Kto w czasie wycieczki po Warmii i Mazurach poświęci tej budowli nieco więcej uwagi, ten z pewnością żałować nie będzie.

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie – na czym polega wyjątkowość?

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie to wyjątkowa pamiątka z czasów średniowiecza. To u stóp tego zamku zaczęło się w XIV wieku rozwijać miasto, będące dziś sercem województwa warmińsko-mazurskiego. A że z zamkiem tym związał się Mikołaj Kopernik, turyści chętnie poznają jego dzieje. Wznoszona od XIV wieku budowla, pełniła w swych dziejach ważną rolę. Początkowo była ona siedzibą administratora dóbr ziemskich Kapituły Warmińskiej, służyła też jako skarbiec oraz obiekt obronny. Te ostatnie funkcje stały się bardzo ważne w połowie XV wieku, kiedy to pieczę nad Kapitułą Warmińską sprawował zakon krzyżacki, prowadzący wiele działań wojennych w tej części ziem polskich. Na mocy II pokoju toruńskiego w 1466 roku zamek znalazł się w rękach polskich, jednak Krzyżacy jeszcze kilka razy podejmowali próby jego zdobycia. Ważnym wydarzeniem była obrona zamku przed Zakonem w 1521 roku. Udało się wówczas odeprzeć atak, a sukces ten był zasługą Mikołaja Kopernika – ówczesnego administratora dóbr Kapituły Warmińskiej oraz organizatora skutecznej obrony zamku. Po I rozbiorze Polski warownia przeszła pod panowanie Królestwa Pruskiego. Przebudowana w XIX wieku, szczęśliwie przetrwała do naszych czasów. Dziś składa się z dwóch gotyckich skrzydeł, które połączono od strony Łyny murem kurtynowym. Przylega do nich nowsza, barokowa część zamku, przez którą można się dostać na zamkowy dziedziniec. Jego ozdoba jest m. in. kamienny posąg tzw. baby pruskiej przywieziony z Barcian, uwagę przyciąga tu również wersalski kamień graniczny z 1919 roku.

Jakie zabytki można zobaczyć w zamku?

Całość robi ogromne wrażenie, podobnie jak eksponaty, prezentowane dziś w zamkowych wnętrzach. Muzeum Warmii i Mazur, mieszczące się na tym zamku, może się pochwalić ciekawą kolekcją zabytków, dzięki którym turyści mogą w ciekawy sposób poszerzać swą wiedzę na temat tej części kraju, jego przyrody, kultury oraz historii. Duma tej placówki są cenne zbiory gotyckiej rzeźby oraz wspaniałe numizmaty. Malarstwo religijne Warmii, portret holenderski, zabytki piśmiennictwa – oto kolejne tematy wystaw, z jakimi można się spotkać podczas zwiedzania tej placówki muzealnej.

Wycieczki po takich miastach, jak Olsztyn, mogą każdemu z nas dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Tutejsze atrakcje sprawiają, że zwykły spacer po tym mieście przemienia się w wyjątkową podróż w czasie. A że tanie noclegi w rejonie Olsztyna można znaleźć bez większych problemów, każdy z nas może zaplanować dłuższą wizytę na terenie tego warmińskiego miasta.