11 Warszawa
e-tour.pl > Świat > Szwecja dla ciekawych: Uppsala – jedno z najpiękniejszych miast Skandynawii

Szwecja dla ciekawych: Uppsala – jedno z najpiękniejszych miast Skandynawii

5 lat ago
redakcja serwisu
2083

To jedno z najciekawszych miast, jakimi może się pochwalić Szwecja oraz atrakcyjny kierunek wycieczki dla tych, których fascynują ciekawe zabytki. Uppsala to niezwykłe budowle i atrakcje, obok których nie można przejść obojętnie. Co koniecznie trzeba tu zobaczyć? Oto obiekty, którym biura podróży poświęcają coraz więcej uwagi.

Atrakcje w Upssali, szwedzkim mieście z tradycją

Uppsala to jedno z największych miast w Szwecji, które może się pochwalić i średniowieczną starówką, i największą katedrą na terenie Skandynawii. Nie powinno zatem dziwić to, że Uppsala od wieków jest kościelną stolicą Szwecji. Ta gotycka budowla może się pochwalić potężnymi wieżami, których wysokość wynosi 118 m. Jest to kościół katedralny arcybiskupów Uppsali oraz (do XVII wieku) miejscem koronacji szwedzkich władców. Dziś o jego randze świadczyć może m. in. ciekawe wyposażenie. Potężny skarbiec katedralny może się pochwalić imponująca kolekcją średniowiecznych szat liturgicznych, z kolei w samym kościele ujrzeć można wiele ciekawych nagrobków. Mają one ogromną wartość artystyczną i historyczną, a każdy z nich przypomina o postaci wyjątkowo ważnej w dziejach Szwecji. Relikwiarz św. Eryka – króla Szwecji w latach 1156–1160, nagrobek Gustawa I Wazy oraz grób Katarzyny Jagiellonki – oto wybrane zabytki, którym w trakcie zwiedzania katedry w Uppsali z pewnością warto się uważniej przyjrzeć.

Uppsala – co koniecznie trzeba zobaczyć?

Uppsala może się też pochwalić uniwersytetem – najstarszym obiektem tego typu w Szwecji. W czasie wycieczki po tym mieście warto też odwiedzić tak ciekawe miejsca, jak Muzeum Gustavianum oraz Zamek Królewski, w którego murach obecnie mieści się galeria sztuki. Wielu wspaniałych wrażeń dostarczą turystom spacery po tutejszym ogrodzie botanicznym, choć równie wielką przygodą może się okazać wyprawa do Parku Uniwersyteckiego. Na jego terenie ujrzeć można m. in. kamienie runiczne, będące jedną z największych ciekawostek, jakimi może nas oczarować Skandynawia. Muzeum Ewolucji, Muzeum i Ogród Linneusza – to kolejne atrakcje, których w trakcie wycieczki po tym mieście nie można pominąć. Warto pamiętać, że w Uppsali czeka też wielka atrakcja dla najmłodszych turystów. Jest nią Pelle Svanslös Hus – Dom Filonka Bezogonka. Ten bohater dziecięcych książeczek od kilku lat ma w Szwecji własne muzeum, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem – nie tylko wśród maluchów.

Uppsala to jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miast, jakimi może się pochwalić Szwecja. Znane biura podróży, które od lat wycieczki organizują wycieczki po terenie Skandynawii, nie bez powodu poświęcają Uppsali tak wiele uwagi. Tanie noclegi, dobre zagospodarowanie i ogromna ilość ciekawych atrakcji – oto główne powody, dla których warto odwiedzić ten wspaniały ośrodek miejski.