Alternatywą dla osób szykujących się na urlop poza granice naszego państwa może być wybór pięknej, rodzimej krainy, jaką jest Roztocze. Warto spędzić urlop na urokliwym terenie pełnym lasów i pamiątek z przeszłości. Jest to region, w którym można odpocząć, a przy okazji odwiedzić ciekawe miejsca na Roztoczu. Jak na przykład Zwierzyniec, Krasnogród, Józefów, czy Szczebrzeszyn.
Zwierzyniec, to ponad trzy tysięczne miasto gród. Leżące nad Wieprzem w powiecie zamojskim, przy Roztoczańskim Parku Narodowym. Zwierzyniec jest ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym. Miasto ze wszystkich stron otoczone jest lasami, które zajmują niemalże 70 % powierzchni gminy. Co daje możliwość czynnego wypoczynku i wyciszenia. Za miastem popluskać można się w stawach Echo.
Krasnogród jest miastem szlacheckim powstałym w szesnastym wieku. Obecnie liczy ponad 3 tysiące mieszkańców i leży nad rzeką Wieprz. Jest popularnym ośrodkiem wypoczynkowym i turystycznym. Latem oferuje kąpiele i plażowanie w zalewie nad Wieprzem. Natomiast zimą poleca doskonale oświetlony wyciąg narciarski na długości pół kilometra. W Krasnogrodzie można podziwiać pałac Leszczyńskich i zespół pałoacowo-parkowy.
Józefów Roztoczański położony jest w centrum Roztocza i Puszczy Solskiej. Wchodzi w skald powiatu biłgorajskiego. Założony został w na początku ósmego wieku. Do miasta przylega Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej. A w niedalekiej odległości znajduje się Roztoczański Park Narodowy.
Roztocze zaprasza również do Szczebrzeszyna. Podobno w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie, jak pisał Jan Brzechwa. Ale nie tylko są tam chrząszcze i trzcina. Szczebrzeszyn jest jednym z miast, które warto odwiedzić będąc na Roztoczu. Można się tam wybrać podczas urlopu lub weekendu. Roztocze jest miejscem godnym polecenia wszystkim, którzy pragną bliskiego kontaktu z naturą i chcą pozwiedzać tutejszy region naszego kraju. Szczebrzeszyn leżący na Roztoczu jest ponad pięciotysięczny miasteczkiem, które powstało, jako miasto szlacheckie w połowie czternastego wieku. Do atrakcji Szczebrzeszyna zalicza się nie tylko drewniany pomnik chrząszcza, ale również wiele innych atrakcji turystycznych. Jak Kościół św. Mikołaja z ósmego wieku. Oraz jedną z najstarszych Synagog żydowskich w Polsce, gdzie obecnie mieści się Dom Kultury. A także prawosławną Cerkiew pw. Zaśnięcia NMP. Jak również park nad rzeką Wieprz i Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy. Są również liczne ścieżki rowerowe i szlaki piesze zachęcające do czynnego wypoczynku. Istnieje również możliwość przejażdżki bryczką wzdłuż wąwozów lessowych otaczających miasto. Można także odwiedzić prywatne galerie i zapoznać się z historią Szczebrzeszyna.