-2 Warszawa
e-tour.pl > Polska > 6 najpopularniejszych zabytków w Polsce

6 najpopularniejszych zabytków w Polsce

3 lata ago
redakcja serwisu
1113

Interesujesz się historią Polski? Masz kilka dni urlopu i zastanawiasz się, gdzie pojechać? Sprawdź kilka naszych propozycji.

Zamek w Malborku

To największy pod względem powierzchni zamek na świecie. Znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budowano go stopniowo od 1280 do pierwszej połowy XV wieku. Pełnił funkcję głównej kwatery arcymistrzów i stolicy państwa zakonu krzyżackiego. Później stał się rezydencją polskich władców. Mury zamku i miasta zostały połączone w jeden wielki system obronny. Muzeum składa się z 23 kolekcji związanych ze sztuką, rękodziełem, architekturą i historią.

Zamek Królewski w Warszawie

Barokowy zamek pierwotnie był rezydencją książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedzibą władz I Rzeczypospolitej: króla i sejmu. Obecnie mieści się tu muzeum, odzwierciedlające styl życia polskich władców. Można też tutaj zobaczyć wyjątkowe dzieła sztuki z różnych epok. Na szczególną uwagę zasługuje piękna Sala Tronowa ozdobiona czerwona aksamitem i złotem, a także Sala Rycerska i niezwykła Sala Balowa, w której znajduje się największy plafon w Polsce.

Zamek w Książu

Położony jest w malowniczym miejscu, na wysokim, stromym klifie o wysokości 395 m. Do największych atrakcji należą barokowe komnaty w stylu rokoko, podziemne przejścia pod zamkiem oraz stadnina koni z zadaszoną ujeżdżalnią. Obecny kompleks mieszkalny składa się również z murów obronnych z szeregiem fortyfikacji, bram, mostów, budynków mieszkalnych i biurowych, parku, kuźni, domu leśniczego i specjalnie zostawionych ruin romantycznego Zamku Książ. Z wieży rozciąga się malowniczy widok na Góry Sowie i Ślężę.

Pałac na Wyspie

Pałac na Wyspie, zwany również Pałacem na Wodzie lub Pałacem Łazienkowskim, to klasycystyczny budynek zlokalizowany w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Leży na sztucznej wyspie otoczonej stawem i połączonej z lądem dwoma mostami. Obecnie służy jako muzeum, w którym można zobaczyć około 140 dzieł sztuki ze zbiorów Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Zabytki w PolscePałac Królewski we Wrocławiu

Wspaniały i odrestaurowany zespół pałacowy, będący rezydencją królów polskich w XVIII-XX wieku, położony jest w samym centrum Wrocławia. Najstarsza część pochodzi z 1719 roku. Obecnie mieści się w nim część Muzeum Miejskiego Wrocławia. To jedna z najpiękniejszych części Starego Miasta i jeden z najważniejszych zabytków stolicy Dolnego Śląska.

Zamek Królewski na Wawelu

Powstał na przełomie XI i XII, był główną siedzibą polskich władców. Na początku XIV wieku został rozbudowany przez króla Władysława Łokietka. Powstała wówczas wieża mieszkalna, zwana Łokietkową. W czasach Jadwigi w jej pobliżu powstała reprezentacyjna Wieża Duńską. W 1499 zamek strawił pożar. Od 1504 roku przebudowywano go w duchu renesansu. Dawny średniowieczny zamek stał się pałacową rezydencją z okazałym arkadowym dziedzińcem, nie tracąc przy tym funkcji obronnej. Po pożarze w 1595 roku król Zygmunt III Waza przeniósł dwór do Warszawy. Obecnie w zamku można zobaczyć reprezentacyjne komnaty królewskie, skarbiec, zbrojownię oraz apartamenty prywatne.

Na liście największe krakowskie zabytki znalazła się również Bazylika Mariacka, Katedra Wawelska, zespół klasztorny augustianów, Sukiennice i Dom Jana Matejki.