14 Warszawa
e-tour.pl > Świat > Azja jakiej nie znacie. Mongolia – miejsce na niezapomniane przeżycia

Azja jakiej nie znacie. Mongolia – miejsce na niezapomniane przeżycia

3 lata ago
redakcja serwisu
401

mongoliaPodróże w ostatnich latach zyskały na popularności. Każdy szuka idealnego miejsca na wakacyjny relaks. Jeżeli oczekujesz od turystyki niezwykłych wrażeń i wspaniałych wspomnień na długie lata warto dokładnie przeanalizować wybór odpowiedniego miejsca. Jedną z ciekawszych propozycji na mapie świata jest kraj znajdujący się w samym centrum Azji.

Mongolia pięciokrotnie większa od Polski. Jest niezwykła pod wieloma względami. Nazywana jest krainą błękitnego nieba. W ciągu roku słońce świeci w Mongolii około 260 dni. Są tylko dwie pory roku; pół roku jest lato, a przez drugie pół panuje zima. Położona jest pomiędzy Chinami a Rosją. Jej stolicą jest Ułan Bartor. Mała ilość zaludnienia oraz rozległe tereny powodują, że kraj ten pozostał w wielu miejscach dziki i nietknięty ręką człowieka. Bogata pod względem pięknych, wspaniałych i wszechobecnych krajobrazów, które odzwierciedlają unikatowość tego zakątka świata. Idealne miejsce na niezwykłą i niezapomnianą podróż.

Co roku coraz więcej turystów wybiera właśnie ją na swój cel podróży

Zapewne Mongolia przypadnie do gustu nie jednemu turyście. Świetne miejsce na odpoczynek i regenerację. Ponadto można tam zaznać ciszy i wolności. Podróżujących do tego kraju zachwyci ciekawa historia, sięgającą od czasów IV wieku p.n.e. aż po dziś dzień, a wyjątkowa i wieloletnia tradycja oraz kultura tego kraju pozwoli zrozumieć panujące w nim obyczaje. Mogołowie po dzisiejsze czasy bardzo często prowadzą koczowniczy tryb życia. Jest tak ze względu na ogromną ilość bydła, a Mongołowie zajmują się pasterstwem. Mieszkają w jurtach, czyli w drewnianym stelażu pokrytym skórami. Przypominają one duże namioty, a można je napotkać nawet w miastach. Na jednego Mongoła przypada około 23 sztuk bydła. Większość Mongołów jest religijności buddyjskiej, mniejszą część wyznaniową stanowią ateiści. Jedni i drudzy w dużej mierze wyznają również kulty szamańskie. Pomimo stosunkowo niewielkiej ilości zaludnienia, atrakcje Mongolii warte są zobaczenia.

Co więcej, w krainie błękitnego nieba czeka na nas bardzo duża różnorodność przyrodnicza:

  • Step, który latem przybiera intensywny zielony kolor.
  • Pustynia – Gobi, największa pustynia w całej Azji, jest ciekawym miejscem archeologicznym odkryto w niej szczątki i jaja dinozaurów.
  • Liczne krystalicznie czyste jeziora.
  • Pasmo górskie.
  • Gęste lasy.

Wyjątkowe miejsca:

  • Erdenedzuu chijd – Miejsce otoczone czcią, kultu religijnego, najprawdopodobniej najstarszy zachowany klasztor buddyjski w Mongolii. Jest wyjątkowy pod względem ciekawej i zawiłej historii. Powiązany z sektą gelug buddyzmu tybetańskiego. 1688 roku klasztor został zniszczony podczas wojny, a odbudowano go w XVIII wieku. Dziś obiekt jest otwarty i funkcjonuje jako klasztor buddyjski oraz jako muzeum dla turystów.
  • Wulkan Horgo – Doskonałe miejsce do aktywnego spędzenia czasu podczas drogi na szczyt wygasłego wulkanu o wysokości 2240 m n.p.m. Na górze czekają na turystów niesamowite widoki.
  • Miasto Ułan Bator – Znajduje się w nim bardzo szeroki wachlarz atrakcji. Klasztor Gandan – jest on uznawany za najważniejszy ośrodek religijny w całym kraju. Stanowi odzwierciedlenie dawnej architektury. Powstała w 1838 roku. Kolejnym ciekawym miejscem w stolicy Mongolii jest monumentalny pomnik Czyngis-chana – Przedstawia twórcę i władcę imperium mongolskiego, jest wielki jego konstrukcja sięga w górę 30 metrów. Następnie warto się udać do Narodowego Muzeum Historii Mongolskiej – znakomita ekspozycja, która opowiada na większość pytań związanych z historią tego kraju, jego kultury i mieszkańców.
  • Park Narodowy Gorchi-Tereldż – Miejsce w stu procentach warte zobaczenia podczas podróży do Mongolii. Jego powierzchnia wynosi 300 tys. kilometrów kwadratowych. Zachwyca pięknem i bogactwem fauny i flory. Można zobaczyć w nim wiele chronionych roślin i rzadko spotykane zwierzęta.

 Wszystkie wymienione wyżej miejsca to tylko mała namiastka togo co można zobaczyć i przeżyć w Mongolii.