Beskid Niski nie jest może zbyt często odwiedzany przez turystów, jednak jego turystyczne walory z pewnością warto docenić. Piękne widoki, kameralne letniska oraz dzika przyroda – oto atrakcje, dzięki którym dla wielu z nas wczasy w Beskidzie Niskim staną się wspaniałą przygodą. Co koniecznie trzeba tutaj zobaczyć?
Beskid Niski, leżący pomiędzy Beskidem Sądeckim i Bieszczadami, może się pochwalić wyjątkową atmosferą. Choć są to góry dość niskie, trasy prowadzące po ich zboczach mogą zaskoczyć swą trudnością. Kuszą tu zarówno malownicze tereny Magurskiego Parku Narodowego, jak i cenne zabytki, ukryte w dolinach Osławy i Osławicy. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?
Kto chce lepiej poznać Beskid Niski, ten koniecznie powinien zajrzeć do Gorlic. To urocze miasto przyciąga swą zabudową, choć większość turystów zagląda tu ze względu na postać Łukasiewicza. To właśnie tu Ignacy Łukasiewicz prowadził swoje badania nad destylacją ropy, o czym do dziś przypominają nam i pomniki, i eksponaty zgromadzone w miejscowym Muzeum Regionalnym. Ważnym letniskiem w Beskidzie Niskim, na terenie którego bez większych problemów można znaleźć tanie noclegi, jest Wysowa. To miejscowość o charakterze uzdrowiskowym, z której można urządzać ciekawe wycieczki w góry. Kusi jak Kozie Żebro oraz Lackowa, będąca najwyższym szczytem Beskidu Niskiego. Wysowa może się też pochwalić drewnianym kościółkiem oraz zabytkową cerkwią, do której z pewnością warto zajrzeć. Z pamiątkami po Łemkach można się też spotkać w wielu innych miejscowościach.
Uście Gorlickie zachwyca tak ciekawą świątynią, jaka jest cerkiew św. Paraskewy z XVIII wieku. W dolinie Osławicy czeka z kolei Komańcza – popularne letnisko na skraju Beskidu Niskiego i Bieszczadów, znane m. in. jako miejsce internowania kardynała Wyszyńskiego. Można tu zwiedzić kościół katolicki oraz dwie cerkwie: grekokatolicką oraz prawosławną. Piękną cerkwią może się też pochwalić Kwiatoń, którego w czasie historycznej wycieczki po Beskidzie Niskim nie można pominąć. Zyndranowa i skansen łemkowski to kolejna atrakcja, którą warto uwzględnić w programie swych wojaży po tej części Beskidów. Można tu zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat historii tej części Polski oraz kultury Łemków, którzy do czasów II wojny światowej dominowali wśród mieszkańców okolicznych wsi.