10 Warszawa
e-tour.pl > Podróżnicze rady > Bezpieczeństwo jest najważniejsze – poznaj sposoby jak zwiększyć swoją ochronę, gdy jesteś kierowcą, rowerzystą czy pieszym

Bezpieczeństwo jest najważniejsze – poznaj sposoby jak zwiększyć swoją ochronę, gdy jesteś kierowcą, rowerzystą czy pieszym

3 lata ago
redakcja serwisu
450

bezpieczenstwo na drodzeJedni lubią jazdę samochodem, inni popedałować na rowerze, a jeszcze inni pospacerować. W każdym przypadku niezbędne jest zadbanie o bezpieczeństwo i zwiększenie swojej ochrony. Zatem w jakie elementy i akcesoria warto zainwestować i o czym należy pamiętać? Poznajcie nasz krótki poradnik na temat bezpieczeństwa na drodze.

Pieszy na szosie – o czym należy pamiętać?

Będąc pieszym i poruszając się po drodze należy poruszać się po lewej stronie. Dzięki temu ma się szansę dostrzec samochód jadący z naprzeciwka i zejść na pobocze. W końcu pieszy nie może mieć oczu z tyłu głowy, zatem poruszanie się prawą stroną po dwupasmowej jezdni zmniejsza Twoje bezpieczeństwo. To podstawa o której wiele osób zapomina. Oczywiście długotrwałe wędrówki wiążą się ze zmęczeniem, zatem należy zadbać o właściwe obuwie, które zapewnia dobrą amortyzację, a także nie powoduje obtarć i odcisków na stopach. Warto wiedzieć, że w renomowanych sklepach można dobrać obuwie do kształtu stopy, a wyróżniamy stopę egipską, rzymską lub grecką. Dzięki temu obuwie gwarantuje najwyższy poziom wygody. Warto wybierać takie, które dodatkowo wyposażone jest w elementy odblaskowe. Poruszając się na szosie po zmroku warto mieć na sobie także kamizelkę odblaskową. Kijki do nrodic walking mogą znacząco odciążyć stawy i zapobiec bólom po przejściu wielu kilometrów. W upalne dni trzeba mieć ze sobą wodę, a oczy chronić okularami z filtrem przeciwsłonecznym, natomiast głowę – czapką z daszkiem.

Kierowco – pamiętaj o regularnych przeglądach i zrównoważonej jeździe!

Kierowca także powinien pamiętać o okularach przeciwsłonecznych przystosowanych do jazdy samochodem. Nie raz świecące słońce znacząco ogranicza widoczność, a opuszczanie osłon przeciwsłonecznych na niewiele się zdaje. Bez wątpienia trzeba dbać o stan techniczny samochodu, regularne wymienianie zużywających się części czy płynów i olejów w zalecanym czasie. Ważna jest również sezonowa wymiana opon, bo warunki potrafią nas zaskoczyć. Regularne przeglądy sprawiają, że zmniejsza się ryzyko nagłej awarii. Trzeba pamiętać także o zrównoważonej jeździe, wszak „gazowanie” nie tylko wpływa na żywotność np. turbosprężarki, a gwałtowne hamowanie powoduje, że wizyta w warsztacie musi być szybsza niż planowana. Bez wątpienia nigdy nie można zapominać o zapięciu pasów. Warto zaopatrzyć się też w alkomat. Wielu kierowców dzień po imprezie wsiada za kółko, choć nie minął wystarczający czas, by alkohol we krwi został zneutralizowany, a przecież wystarczy zakupić alkomat i wtedy ma się pewność, że można wyruszać w drogę.

Rowerzysto – zainwestuj w porządny kask rowerowy, mimo że nie jest Ci niezbędny

Kwestia bezpieczeństwa dla rowerzysty na drodze powinna być najważniejsza, bo często odpowiednie wyposażenie może uratować życie. Dlatego bez wątpienia konieczne jest zainwestowanie w odpowiedni kask rowerowy. Nie może uciskać zbyt mocno, ale nie może też być zbyt luźny. Paski muszą zostać wyregulowane tak, by pozostawał w pozycji nieruchomej, trzeba je oczywiście zapiąć na zatrzask. Przydadzą się również rękawiczki i ochraniacze. Pierwsze z nich zniwelują ryzyko obtarć podczas długiej wycieczki rowerowej, a drugie – zagwarantują mniejsze obrażenia w razie upadku z roweru. Do elementów gwarantujących bezpieczeństwo należy wbrew pozorom również bagażnik, który należy zaopatrzyć we właściwe akcesoria do rowerów. W ofercie – sklepzrowerami.pl znajdziesz nie tylko gumy do bagażnika rowerowego, ale również sakwy i torby, które zapewnią bezpieczeństwo przewożenia zakupów i bagażu. Dzięki temu (o zgrozo) nie będziesz wozić ich na kierownicy swojego jednośladu.

Odblaski rzecz ważna dla każdego uczestnika ruchu

Warto jeszcze więcej powiedzieć na temat odblasków. Są one ważne zarówno dla kierowcy, wszak w przypadku awarii, powinien mieć przy sobie nie tylko trójkąt ostrzegawczy, ale i kamizelkę odblaskową, ale również dla pieszego i rowerzysty. Ten ostatni poza obowiązkowym odblaskowym oświetleniem z tyłu powinien zainwestować również w odblaski na szprychy. Przydadzą się także odblaski na nogawki, które znajdzie wśród akcesoriów rowerowych.

Bezpieczeństwo na drodze to bardzo rozległy temat. Wskazaliśmy te najważniejsze kwestie, a warto jeszcze wspomnieć o konieczności wyposażenia roweru w głośny dzwonek. To tani, a jednak niezbędny element zarówno na szosie, jak i na chodniku przeznaczonym dla pieszych i rowerów.