0 Warszawa
e-tour.pl > Aktualności > Fotowoltaika – ekologia i ekonomia domu w jednym

Fotowoltaika – ekologia i ekonomia domu w jednym

4 lata ago
redakcja serwisu
545

Dziesięć lat temu rozpoczęto w Polsce powszechny program odchodzenia od tradycyjnych sposobów ogrzewania domów opałem i piecami centralnymi. Obecnie już dziesięć procent domów jednorodzinnych ma zainstalowane systemu ekologiczne takie jak pompy ciepła lub panele fotowoltaiczne. Szczególnie te ostatnie cieszą się ostatnio dużym zainteresowaniem, co spowodowane jest między innymi możliwością otrzymania sporego dofinansowania do zakupu.

Dom ekonomiczny

Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na dachu domu lub innego budynku pozwala na wykorzystywanie naturalnej energii słonecznej. Można ją użyć do ogrzewania domu i dostarczania do niego prądu, natomiast nadwyżka przekazywana jest do najbliższej rozdzielni albo elektrowni. Dzięki temu ogólne koszty ogrzewania oraz zużycia energii elektrycznej w takich domach często spadają do minimum. W kieszeni mieszkańców pozostają tysiące złotych, a oni nie muszą się martwić ewentualnymi awariami sieci i brakiem dostępu do prądu. Trzeba jednak pamiętać, że etap zniwelowania wydatków nie następuje od razu i trwa etapami nawet przez kilka lat.

Dom ekologiczny

Bez wątpienia jednak największą zaletą dla środowiska, jaką ma fotowoltaika w Lublinie, jest całkowita rezygnacja z palenia węglem, drewnem, olejem czy innym szkodliwym dla otoczenia opałem. Dom wyposażony w panele to dom ekologiczny i zdrowy również dla samych mieszkańców. Nie występuje bowiem żadne ryzyko zaczadzenia podczas palenia w piecu, ponieważ pieca po prostu nie ma. Najbliższa okolica nie jest też truta szkodliwym dymem, a podczas zimy nie trzeba będzie co chwila dokładać opału, aby utrzymać odpowiednią temperaturę.

Dofinansowania

Dla osób zainteresowanych panelami fotowoltaicznymi przygotowano kilka projektów dofinansowań takich inwestycji. Przeznaczone są najczęściej dla osób prywatnych, które chcą zlikwidować piece węglowe i zastąpić je alternatywnymi źródłami energii. Liczba paneli i ich moc jest zawsze dopasowywana do indywidualnego projektu i na tej podstawie komisja przydziela kwoty dofinansowań, które mogą wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.