18 Warszawa
e-tour.pl > Aktualności > Idealny sport na plaże? Siatkówka plażowa

Idealny sport na plaże? Siatkówka plażowa

3 lata ago
redakcja serwisu
360

Granie w siatkówkę plażową jest przyjemne, szczególnie dla tych, którzy kochają wersję halową tego sportu i chcą połączyć ją z aktywnością na świeżym powietrzu. Można przy tym też zadbać o swoją opaleniznę, jak i też o zgubienie nadmiaru tłuszczyku, gdyż poruszanie po piasku nie zawsze należy do najłatwiejszych. Warto pamiętać o tym, że do uprawiania siatkówki plażowej jest potrzebny odpowiedni sprzęt, a mowa przede wszystkim o piłce. Czym kierować się przy jej wyborze? Zapraszamy do naszego artykułu.

Fenomen siatkówki plażowej

Siatkówka plażowa nie jest co prawda sportem tak popularnym sportem, jak jej klasyczna, halowa odmiana, jednak trzeba warto zauważyć, że jest do dyscyplina olimpijska od 1996 roku. Od wielu lat dominują w niej głównie Brazylijczycy, ale nie ma co się temu dziwić, jest to idealny sport, w którym można grać na brazylijskich plażach i mają możliwości trenowania przez cały rok. 

Gra jest o wiele prostsza od tej halowej, ponieważ gra się tylko po dwóch zawodników, bez podziału na pozycje. Od gracza siatkówki plażowej wymaga się zarówno dobrego przyjęcia, wystawienia, skończenia ataku, jak również umiejętności defensywnych czy tych w bloku. Wspomnieliśmy we wstępie o tym, że poruszanie się po piasku nie jest łatwe i wystarczy choć na chwilę zobaczyć profesjonalny mecz, że liczba sprintów, przebiegniętych kilometrów jest o wiele większa, niż w przypadku zawodowych siatkarzy. Piłki do siatkówki plażowej są odrobinę inne niż do klasycznej wersji tej gry, natomiast o różnicach powiemy sobie w dalszej części tekstu. Oczywiście, jest to sport, który może doprowadzić do urazów, ponieważ powszechne zmiany tempa biegu spowodowane dynamiką gry i wymaganą elastycznością ciała sprawia, że kolana są bardzo mocno obciążone. 

Mecz siatkówki plażowej toczy się do 2 wygranych setów, które trwają do 21 punktów i analogicznie jak w przypadku siatkówki halowej, gra się do w stanu, w którym osiągnie minimum 2 pkt przewagi. Jeżeli chodzi o przerwy w secie, to odbywają się po 7 punktach rozegranych w secie i każda z nich trwa 30 sekund, natomiast przerwa pomiędzy setami jest dwukrotnie dłuższa. Dużą różnicą jest odbicie bloku, które już jest liczone jako pierwsze zagranie, natomiast ten sam zawodnik może od razu po bloku uderzyć piłkę po raz drugi. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze piłki?

Wydawać by się mogło na pierwszy rzut oka, że piłki wyglądają identycznie i tak samo się zachowują w powietrzu, jednak są wyraźne różnice, które jednak gołym okiem są nie do wyłapania. Podstawowymi różnicami w przypadku piłki do siatkówki plażowej, a piłki do siatkówki halowej są:

Oczywiście, nie ma żadnych przeciwskazań co do tego, jaką piłką należy grać w siatkówkę plażową, bo o ile sport profesjonalny wiąże się ze ściśle określonymi zasadami, to już sport amatorski kojarzy się z większą przyjemnością i często na różnych kąpieliskach można zobaczyć zwykłe piłki do gry w halową odmianę siatkówki. 

Dobre piłki do siatkówki plażowej powinny charakteryzować się miękkim i przyjemnym uchwytem w dłoni, dużą wytrzymałością i taką jest piłka do siatkówki plażowej Volley Beach Champ II, którą możesz znaleźć w ofercie sklepu Decathlon. Jest to produkt, który wykorzystuje piankę poliuretanową, dzięki czemu można grać w siatkówkę na plaży nawet przy drobnym deszczu. Dobre piłki ograniczają wchłanianie wody do 15% swojej początkowej masy.

Jesteśmy przekonani, że skorzystanie z naszych rad pomoże wam wyborze piłki do plażówki i być może będzie to początek pięknej kariery w tym sporcie, a przynajmniej na pewno podniesie się wasz komfort gry na boisku.