5 Warszawa
e-tour.pl > Polska > Jurajskie atrakcje. Modlnica

Jurajskie atrakcje. Modlnica

5 lat ago
redakcja serwisu
678

Modlnica to ciekawa miejscowość, która dla miłośników Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej jest częstym celem wycieczek. Choć niewielka, może pochwalić się atrakcyjnym otoczeniem i cennymi zabytkami. Na turystów czeka tu zabytkowy dwór oraz uroczy, drewniany kościół – jeden z ciekawszych zabytków architektury sakralnej w okolicach Krakowa. W sąsiedztwie kościoła znajduje się dobrze znany turystom Ojcowski Park Narodowy, zaś w pobliżu miejscowości przebiega szlak turystyczny prowadzący po fortach tworzących niegdyś słynną Twierdzę Kraków.

Zabytki Modlnicy, którym warto poświęcić nieco uwagi

Tutejszy dwór powstał w drugiej połowie XVIII wieku, zaś źródła historyczne i badania wskazują na to, że w miejscu dworu już w XV wieku istniała rycerska rezydencja. Po niech zachowały się nieliczne ślady, jak sklepienie piwnic czy niewielki dziedziniec otoczony murem. Później zamek ten został zamieniony w renesansową rezydencję, która w XVIII wieku znów została przekształcona. Efekt ostatniej przebudowy można podziwiać dziś w całej okazałości.
Dwór w Modlnicy jest dziś typowym przykładem miejskiej rezydencji budowanej w stylu klasycystycznym. Ceglany budynek posiada dach kryty gontem, zaś jego elewację zdobią „dodane” w początkach XIX wieku kolumnowe portyki. Całość otoczona jest zadbanym parkiem, w którym rosną okazałe, stare drzewa. Warto dodać, że w XIX wieku tutejszy dwór był miejscem, w którym chętnie spotykała się artystyczna elita pobliskiego miasta Krakowa. Dziś nadal dwór w Modlnicy odgrywa ważną rolę – jest ośrodkiem recepcyjnym rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Drugim cennym zabytkiem Modlnicy jest znajdujący się w sąsiedztwie dworu drewniany kościół parafialny św. Wojciecha i Matki Bożej Bolesnej. Wiadomo, że nie jest on pierwszą świątynią stojącą w tym miejscu. Kościół stał tu już w XII wieku, jednak w XIV stuleciu został zniszczony. Nowa drewniana świątynia powstała w 1553 roku. Zbudowano ją na ciekawym planie krzyża z dość krótkimi ramionami. Całe wnętrze ozdobiła piękna, renesansowa polichromia, ukazująca sceny z życia Chrystusa oraz sceny Sądu Ostatecznego. Ołtarz główny pochodzi z początków XVIII wieku, a jego największą ozdoba jest obraz Matki Boskiej Bolesnej (Modlnickiej). Ciekawym zabytkiem jest wykonane z drewna hebanowego tabernakulum, które ma kształt rotundy i pochodzi z XVI stulecia. Warto przyjrzeć się również ołtarzom bocznym. Jeden z nich pochodzi z XVII wieku i prezentuje styl renesansowy, drugi, późnobarokowy, powstał w początkach XVIII stulecia. Ciekawym „dodatkiem” do drewnianego kościoła jest murowana kaplica z płytą nagrobną z XVII wieku. Przy kościele znajduje się również ciekawa dzwonnica, zbudowana z drewna w połowie XVI wieku.