17 Warszawa
e-tour.pl > Aktualności > Kardigany: zapomniane długie swetry wracają do łask

Kardigany: zapomniane długie swetry wracają do łask

3 lata ago
redakcja serwisu
318

Chłodniejsze dni to okazja do przejrzenia zawartości swoich szaf i wyciągnięcia cieplejszych ubrań. Długie spodnie, wełniane swetry i polarowe bluzy towarzyszą nam od jesieni do niekiedy nawet późnej wiosny. Ich rolą ma być nie tylko ochrona przed zimnem, ale również estetyczne prezentowanie się jako ubiór. Moda nie zamiera bowiem na czas zimowy, a ładne kompozycje strojów są ważne także w tym chłodniejszym okresie.

Kardigan i ochrona przed zimnem

Jako część garderoby swetry znane są od stuleci. W ostatnim czasie zaczęły przyjmować jednak coraz to nowsze formy; odkopano nawet modele znane w przeszłości, które dzisiaj powoli wracają do łask. To kardigany długie, czyli rodzaj swetra rozpinanego, jednak bez wszytego zapięcia. Z tego względu przez niektórych zaliczane są do rodzaju szlafroków, jednak jest to błędna kategoryzacja. W kardiganie można wyjść na zewnątrz, bo jest to strój uważany za dzienny i wyjściowy. Ich grubsze, zimowe wersje świetnie nadają się do chodzenia po domu, do pracy lub szkoły.

Estetyka i elegancja

Chociaż należą do grupy swetrów, z pozoru zupełnie ich nie przypominają. Są też o wiele estetyczniejsze i ładniej się prezentują, a przy tym bywają o wiele bardziej uniwersalne. Można je nosić do spodni i spódnicy, chociaż ze względów praktycznych bardziej pasują do tych pierwszych. Zakłada się je na bluzkę, koszulkę albo t-shirt, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie – zwłaszcza zmarzluchom – aby nosić je też na cieńsze bluzy czy nawet bawełniane swetry. Zdecydowanie nie pasują za to do wełny i grubszych materiałów.

Ubranie dla każdego

Kardigany są strojem uniwersalnym także ze względu na to, że może je nosić osoba w każdym wieku. Idealnie będą pasowały do kogoś młodszego, ale i do osoby w średnim wieku czy szacownej babci z laseczką. Różnice w noszeni mogą dotyczyć głównie ich kolorystyki: dla starszych osób poleca się modele w ciemniejszych, bardziej stonowanych barwach, które lepiej do nich pasują. Młodzi mogą nosić bez przeszkód kardigany kolorowe lub cieszące się dużą popularnością w kratkę.