14 Warszawa
e-tour.pl > Świat > Muzeum włoskiego designu na pokładzie Costa Smeralda

Muzeum włoskiego designu na pokładzie Costa Smeralda

5 lat ago
redakcja serwisu
307

Costa Design Collection (CoDe) będzie pierwszym muzeum celebrującym włoski design na statku wycieczkowym. Costa Cruises ogłosiło plan stworzenia włoskiego muzeum designu na pokładzie Costa Smeralda, nowego flagowca, którego dostawę zaplanowano na listopad 2019 r. W muzeum, nazwanym Costa Design Collection (CoDe), zaprezentowane zostanie najlepsze włoskie wzornictwo, reprezentujące kluczowe obszary innowacjiw designie. Kolekcja CoDe będzie odwoływać się do historii Włoch, pokazując globalny wpływ włoskiej kreatywności, która jest nadal dominująca. 

Costa Smeralda – muzeum designu na wodzie

Kuratorem projektu będzie Matteo Vercelloni, profesor historii projektowania na Polidesign (Politecnico University, Design) w Mediolanie, który regularnie współpracuje z magazynami o architekturze i projektowaniu, takimi jak INTERNI i Abitare.

 „Co.De będzie dążyć do zaprezentowania poprzez wybór artefaktów – z których wiele wciąż jest produkowanych przez włoskie firmy – żywotności przedmiotów i wyposażenia, które pozostają klasykami włoskiego designu od lat 30. XX wieku do dziś”, powiedział Vercelloni. „Muzeum przypomina autoportret Włoch; skomplikowana historia złożona z wielu innych historii.”

Centralna lokalizacja muzeum, zaprojektowana przez dyrektora kreatywnego Costa Cruisesa, Adama D. Tihany, zachęci gości do wielokrotnego odwiedzania podczas podróży.

„Zaprojektowaliśmy muzeum wokół promenady spacerowej na  Costa Smeralda”, powiedział Tihany. „Niezależnie od tego, czy przechodzisz bezpośrenio przez kolekcję, czy dłuższą trasą, CoDe wzbogaci doświadczenie gości o przestrzeń poświęconą świętowaniu najlepszego włoskiego designu”.

„Costa Smeralda będzie hołdem dla Włoch i dla rzeczy, które sprawiają, że nasz kraj jest doceniany na całym świecie. Design jest zdecydowanie jednym z nich. Jesteśmy dumni z posiadania prawdziwego włoskiego muzeum designu na pokładzie Costa Smeralda, zawierającego wiele  produktów, które przyczyniły się do budowy statku i jego sukcesu ”. – powiedział Neil Palomba, prezes Costa Cruises.

O Matteo Vercelloni

Matteo Vercelloni urodził się w Mediolanie, gdzie ukończył z wyróżnieniem architekturę na wydziale Mediolańskiego Politecnico w 1986 roku. Karierę zawodową rozpoczął jeszcze na uniwersytecie, współpracując z ojcem ,Virgilio Vercelloni, i firmą Uniplan, której był dyrektorem.

W 1991 roku otrzymał specjalną nagrodę w dziennikarskim konkursie architektury Caoduro.. Jest profesorem historii projektowania na Polidesign (Politecnico University, Design in Milan), a także wykłada w NABA, ISAD, IED i Brera Arts Academy w Mediolanie. Vercelloni regularnie współpracuje z magazynami o architekturze i projektach, takimi jak INTERNI, Abitare, Costruire, Flare, Domus, D-Donna, Lotus Internationa i Casabella. Od 2000 roku pełni funkcję doradcy redakcyjnego magazynu INTERNI, działu architektury. W 2008 roku rozpoczął współpracę przy wszystkich projektach architektonicznych z architektem Stefano De Feudis.