17 Warszawa
e-tour.pl > Podróżnicze rady > Pilot wycieczek – jakie trzeba mieć kwalifikacje?

Pilot wycieczek – jakie trzeba mieć kwalifikacje?

2 lata ago
redakcja serwisu
246

Pilot wycieczki czy kierownik wycieczki planuje podróż i towarzyszy grupie wczasowiczów podczas wycieczki po Polsce lub za granicą, upewniając się, że wszystko przebiega zgodnie z planem. Wycieczka, trwająca kilka dni lub tygodni, odbywa się zwykle autokarem, ale czasami obejmuje podróż pociągiem, samolotem lub statkiem. Sprawdź, jakie trzeba mieć kwalifikacje, aby zostać pilotem wycieczek.

Jakie kwalifikacje musi mieć pilot wycieczek?

Przyszli piloci wycieczek powinni posiadać co najmniej świadectwo ukończenia szkoły średniej lub wyższe kwalifikacje. Wymagane wykształcenie akademickie różni się w zależności od firmy, ale często konieczne jest uzyskanie tytułu licencjata z turystyki i rekreacji bądź hotelarstwa. Na przykład przewodnicy po muzeach zwykle mają dyplom z historii, a przewodnicy eko-wycieczkowi często specjalizują się w dziedzinie ochrony przyrody lub edukacji ekologicznej. W większości przypadków pracodawcy zapewniają edukację w miejscu pracy, która obejmuje szkolenie w zakresie bezpieczeństwa. Praca pilota wycieczek wymaga najwyższej koncentracji. Osoby na takim stanowisku muszą być w stanie odpowiadać na konkretne pytania dotyczące lokalizacji, historii obiektów i okolicznych atrakcji danego miejsca. Skuteczne umiejętności komunikacyjne są absolutnie niezbędne do udanej kariery w tej branży. Ponadto przewodnicy wycieczek muszą być dobrze zorganizowani, punktualni i etyczni. Muszą mieć wyjątkowe umiejętności zarządzania czasem i być w stanie dokładnie zbadać istotne informacje. Znajomość wielu języków jest atutem wielu przewodników turystycznych.

Jakie cechy powinien mieć pilot wycieczek?

Oferty pracy w Rzeszowie i innych dużych miast wskazują, że pilot wycieczek powinien mieć wszechstronne umiejętności. Chociaż prawdą jest, że nie ma dwóch takich samych wycieczek (ani firm turystycznych), istnieją pewne wspólne cechy, które pomagają przewodnikom naprawdę się wyróżnić w branży turystycznej. Istnieją dwie kluczowe umiejętności pilota wycieczek:

1. Komunikacja

Nie trzeba dodawać, że każdy ceniony pilot wycieczek ma doskonałe umiejętności komunikacyjne. Dobry przewodnik turystyczny jest elokwentny, łatwy do zrozumienia, ma fizyczne zdolności pozwalające zwrócić na siebie uwagę i opanować swoim głosem potencjalnie duże grupy ludzi. Piloci powinni również być w stanie komunikować się jeden na jednego, odpowiadać na pytania ze spokojem i pozostawać dostępni, nawet gdy mają wiele rzeczy na głowie.

2. Energia

Ostatecznie sukces Twoich wycieczek sprowadzi się do poziomu energii, jaką dysponujesz. Piloci wycieczek potrzebują umiejętności utrzymywania wysokiego poziomu energii przez cały dzień pracy, aby goście byli zainteresowani i zaangażowani podczas całej wycieczki. Niski poziom energii wpływa na wszystko, od komunikacji po obsługę klienta, więc zapewnienie swoim przewodnikom dobrego poziomu energii jest niezbędne. Jeśli jesteś mało energiczny, niestety może to wpłynąć negatywnie na motywację twoich klientów.