-1 Warszawa
e-tour.pl > Polska > Polskie zamki: Lidzbark Warmiński

Polskie zamki: Lidzbark Warmiński

4 lata ago
redakcja serwisu
604

Ta wspaniała rezydencja biskupów warmińskich to cenny zabytek i nie lada atrakcja dla miłośników historii. Lidzbark Warmiński nie bez powodu jest dziś miejscem tak chętnie odwiedzanym przez turystów, którzy w czasie wycieczki po Warmii i Mazurach chcą zobaczyć największe atrakcje w tej części kraju. Jakie atrakcje czekają na tych, którzy zdecydują się odwiedzić tutejszy zamek?

Historia zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim

Zamek w Lidzbarku Warmińskim to ciekawa budowla obronna, która zadziwia już samą swą lokalizacją. Jest to zamek nizinny, który – ze względu na położenie pomiędzy rzekami Łyną i Symsarną – może się pochwalić naturalnymi walorami obronnymi. Ciekawie prezentują się też dzieje tej imponującej siedziby biskupiej. Wiadomo, że pierwotnie w jej miejscu istniał pruski gród, a następnie – krzyżacka warownia. W połowie XIII wieku krzyżacka warownia stała się jednak własnością Anzelma – biskupa warmińskiego. W kolejnym stuleciu do Lidzbarka Warmińskiego przeniesiona została siedziba warmińskich biskupów, co wiązało się z rozbudową tutejszej rezydencji. Z woli Jana z Miśni wzniesiono tu potężny zamek, który miał być wzorowany na budowlach krzyżackich. Prowadzone przez wiele lat prace zakończyły się w początkach XV stulecia, kiedy to zamek mógł się pochwalić czterema skrzydłami, wieżą główną oraz trzema mniejszymi wieżami. Dodatkowo zamek ten mógł się pochwalić imponującymi fortyfikacjami, które miały zapewniać bezpieczeństwo jego mieszkańcom. Ta piękna budowla służyła biskupom warmińskim aż do 1795 roku. Gdy w okresie zaborów siedziba biskupią stała się Oliwa, zamek w Lidzbarku Warmińskim nie tylko zaczął tracić na znaczeniu, ale i popadać w ruinę. Pomysły na zagospodarowanie tej budowli pojawiły się dopiero w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to w zamkowych murach uruchomiony został szpital wraz z sierocińcem. Jako atrakcja turystyczna zamek ten zaczął funkcjonować tuż po zakończeniu II wojny światowej, kiedy to w jego murach powstało Muzeum Warmińskie.

Atrakcje w Lidzbarku Warmińskim

Na jakie atrakcje mogą liczyć turyści, którzy w czasie swej wycieczki po Warmii i Mazurach zajrzą do Lidzbarka Warmińskiego? Z pewnością ta imponująca siedziba biskupia oczaruje ich swymi rozmiarami oraz sylwetką. Szczególnie ciekawie prezentuje się tu wewnętrzny dziedziniec, którego najlepszą wizytówką stały się dwukondygnacyjne krużganki. W czasie pobytu w tym miejscu warto też zwiedzić zamkowe wnętrza. Spacer po zamkowych komnatach to nie tylko szansa na zapoznanie się z ciekawymi eksponatami, ale i na lepsze poznanie historii zamku oraz jego mieszkańców. A jak wiadomo, w murach tej budowli gościło wiele znanych osób, w tym Mikołaj Kopernik. Ciekawe malowidła ścienne, pełna niezwykłych zabytków zbrojownia – oto kolejne atrakcje, z którymi można się spotkać w trakcie zwiedzania zamkowych wnętrz.