Plaża, morze i palmy: wielu tylko te piękne rzeczy kojarzą się z pracą w branży turystycznej. Ale czy naprawdę w biurze podróży czeka nas wymarzona praca? Jakie umiejętności musimy posiadać i jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w tej dziedzinie? Podpowiadamy.
Żeby rozpocząć pracę w biurze podróży tak naprawdę nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego. Choć oczywiście atutem będzie ukończone technikum o profilu turystycznym, bądź studia na kierunku turystyka to pracę taką mogą podjąć również osoby po studiach socjologicznych, kulturoznawczych, fizjologicznych, etnologicznych czy językowych. Wykształcenie wyższe nie jest wymagane, ale jest mile widziane. Jeżeli aplikujemy do biura podróży, pamiętajmy, aby wśród swoich zainteresowań wpisać turystykę, kulturoznawstwo itp. ponieważ jest to jedno z kluczowych wymagań do pracy na takim stanowisku. Jeżeli nie jesteśmy pasjonatami turystyki, taka praca może sprawiać nam trudności. Konieczna jest również wiedza geograficzna. Musimy wiedzieć jakie miasto leży w jakim kraju, między jakimi morzami, na jakim kontynencie itp. Dlatego przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, warto powtórzyć geografię świata, zwracając szczególną uwagę na stolice różnych państw i ich położenie geograficzne, jakie wyspy należą do jakich krajów itp.
Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej w biurze podróży najlepiej przećwiczyć wszelkie podstawowe pytania, które zazwyczaj padają na takich spotkaniach. Przede wszystkim musimy posiadać informacje o w firmie, do której aplikujemy, o zakresie jej usług, historii, polach działania itp. To najprawdopodobniej pierwsze pytanie, które padnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, dlatego musimy być na nie odpowiednio przygotowani. Z pewnością rekruter zapyta nas również o nasze doświadczenie zawodowe i wykształcenie. Tutaj wybierzmy do zaprezentowania te stanowiska, które wiązały się z turystyką bądź obsługą klienta.
Kolejne pytanie, które możemy usłyszeć to dlaczego aplikujemy na to stanowisko i tutaj warto opowiedzieć o naszej pasji, jaką jest turystyka. Jeżeli podamy kilka ciekawostek dotyczących egzotycznych krajów, rekruter z pewnością będzie pod wrażeniem. Nasze mocne i słabe strony to również niemalże pewniak. W biurze podróży przyda nam się przede wszystkim cierpliwość, empatia, pasja, znajomość języków obcych oraz otwartość na innych ludzi. Możemy być również sprawdzeni z naszej wiedzy geograficznej — rekruter może poprosić nas o podanie stolic bardziej bądź mniej znanych krajów lub określenie, jakie miasta bądź kraje leżą nad konkretnym morzem lub w danej krainie geograficznej. Na pytanie: “Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie ciebie?” przedstawmy argumenty przemawiające za naszą kandydaturą. Opowiedzmy o pasji do turystyki i geografii, o znajomości języków obcych, a także o otwartości na klienta. O tym jak wygląda rekrutacja podczas pandemii dowiemy się z artykułu: https://www.24opole.pl/38873,Rekrutacja_w_czasie_pandemii._Jak_sie_przygotowac,wiadomosc.html.