8 Warszawa
e-tour.pl > Polska > Spacerkiem przez Nikiszowiec – główna atrakcja turystyczna Katowic

Spacerkiem przez Nikiszowiec – główna atrakcja turystyczna Katowic

4 lata ago
redakcja serwisu
538

Jest jednym z najpiękniejszych osiedli robotniczych w Polsce, a jednocześnie – główną atrakcją turystyczną Katowic. Wycieczki po tak pięknym osiedlu, jakim jest Nikiszowiec, mogą każdemu z nas sprawić wiele radości. Jakie atrakcje czekają tu na zwiedzających?

Jeszcze nie tak dawno tereny dzisiejszych osiedli Giszowiec i Nikiszowiec pokryte były lasami. W XIX wieku, kiedy odkryto miejscowe złoża węgla, krajobraz tej części Katowic zaczął ulegać szybkim przeobrażeniom. Powstawały pola górnicze, w pejzażu rozwijającego się miasta coraz częściej zaczęły pojawiać się szyby, a przy nich – nowe osiedla robotnicze, budowane z myślą o tych, których zachęcano do przyjazdu na Śląsk za pracą. Spółka Gische, zarządzająca terenami dzisiejszego Giszowca i Nikiszowca, zbudowała dwa piękne osiedla. Pierwszym z nich był Giszowiec, stworzony jako „miasto – ogród”, drugim – Nikiszowiec, na terenie którego pojawiły się już większe bloki.

Osiedle robotnicze Nikiszowiec w Katowicach – atrakcja turystyczna

Tworzone od 1908 roku osiedle Nikiszowiec składa się z dziewięciu kwartałów zwartej zabudowy. W liczących sobie po trzy piętra blokach zamieszkać mogło około 1000 rodzin. Dodatkowo na terenie osiedla pojawiły się takie obiekty, jak poczta, karczma, pralnia z maglem, szkoły oraz przedszkole. Powstał też kościół św. Anny, który do dziś zdobi ścisłe centrum osiedla. Ta neobarokowa świątynia może pomieścić aż cztery tysiące wiernych, a jej dumą jest bogate, oryginalne wyposażenie. Dodatkową atrakcją, z jaką można się spotkać w trakcie spaceru po Nikiszowcu i Giszowcu, jest dawna kolejka wąskotorowa, znana jako Balkan. Dzięki niej mieszkańcy osiedli robotniczych mogli dostać się do pobliskich Szopieniec oraz innych szybów: Cramer (późniejszy szyb Pułaski) oraz Richtofen (Wilson).

Nikiszowiec – niezwykłe miejsce dla pasjonatów sztuki i rozrywki

Osiedle Nikiszowiec może też oczarować miłośników sztuki oraz tradycyjnych imprez. Wspaniale obchodzona jest tu Barbórka, wielką popularnością cieszą się też odpusty u św. Anny oraz Jarmarki na Nikiszu. Osiedle to przyciąga również śląskich artystów nieprofesjonalnych, działających w ramach tzw. Grupy Janowskiej. Ich prace można podziwiać m. in. w Galerii Szyb Wilson, działającej od 2001 roku. Obrazy miejscowych artystów nawiązują głównie do śląskiej tradycji, a kopalniane szyby, górnicy i św. Barbara są tu stałymi motywami. Nikiszowiec jest też osiedlem, które stało się popularne dzięki filmom Kazimierza Kutza. „Perła w koronie”, „Sól ziemi czarnej” – oto wybrane filmy, w których pojawia się Nikiszowiec.

Kto w czasie wycieczki po Górnym Śląsku zechce poszerzyć swą wiedzę na temat historii i kultury tej części kraju, ten koniecznie powinien odwiedzić Katowice i tutejsze osiedla robotnicze. Spacer po Nikiszowcu będzie wspaniałym doświadczeniem dla każdego, a malownicze podwórka oczarują każdego turystę odwiedzającego to osiedle.