14 Warszawa
e-tour.pl > Świat > Turysta w Turcji: jak należy się tu zachować?

Turysta w Turcji: jak należy się tu zachować?

4 lata ago
redakcja serwisu
894

Turcja jest pięknym i fascynującym krajem, który dla polskich turystów jest coraz chętniej wybieranym kierunkiem turystycznych wypraw. Choć Turcja przyciąga wspaniałymi kurortami, na terenie których turyści mogą czuć się swobodnie, warto pamiętać o podstawowych zasadach zachowania, które obowiązują poza granicami tych turystycznych enklaw. Choć Turcja to kraj przyjazny turystom, rządzi to islam i jego surowe zasady.

O czym powinni pamiętać turyści podczas wycieczki po tureckich miastach, aby uniknąć spięć z miejscową ludnością?

Choć Turcja jest krajem przyjaznym dla turystów, w czasie wycieczki po jej terenie warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Turcja jest krajem islamskim i o tym przede wszystkim należy pamiętać podczas podróży po jej terytorium. Szacunek dla muzułmańskich świąt, szacunek dla ramadanu, unikanie alkoholu oraz skromny strój to zasady najważniejsze. Strój to kwestia wyjątkowo ważna dla turystek, które też powinny unikać samotnego spacerowania po ulicach. Turcy nie tolerują też takiego zachowania u kobiet, jakim jest nawiązywanie kontaktu wzrokowego z mężczyzną. Panie, które zachowują się w taki sposób, zyskują tu opinię prowokatorek i są przyczyną zbulwersowania dla wielu mieszkańców Turcji. Wiele nieporozumień do których dochodzi miedzy Turkami a turystami z Europy wiąże się też z prostymi zachowaniami. To, co w Europie jest normą, w Turcji może być potraktowane jako obelga. Dotyczy to m. in. pokazywania czegoś palcami, wiele emocji można tez wywołać poprzez… wytarcie nosa w miejscu publicznym. I choć większość Turków wykazuje się dużą tolerancją i zrozumieniem wobec turystów, nie brak i takich osób, które mogą śmielej zamanifestować swe oburzenie.

Turcja – normy społeczne

Odpowiednie normy zachowania obowiązują również podczas zwiedzania tureckich zabytków, a w szczególności meczetów. Przed wejściem do muzułmańskiej świątyni obowiązkowo należy zdjąć buty, o czym przypominają zresztą specjalnie przygotowane miejsca, w których można obuwie pozostawić na czas zwiedzania meczetu. Kobiety muszą być stosowanie ubrane, muszą też nałożyć na głowę chustę. Warto pamiętać i o tym, że do meczetów nie wolno wchodzić również w czasie modlitwy. To obraza dla wiernych. Niedozwolone jest także zwiedzanie meczetów w piątki. Warto też w porę sprawdzić, czy termin wycieczki po Turcji nie pokrywa się z terminem ramadanu. W takiej sytuacji należy się liczyć z utrudnionym dostępem do lokali gastronomicznych w ciągu dnia, co wymusza przygotowanie dla siebie odpowiedniej ilości prowiantu. Utrudnienie to wynika z faktu, iż w czasie ramadanu – muzułmańskiego postu- całkowicie zakazane jest jedzenie oraz picie w ciągu dnia.