14 Warszawa
e-tour.pl > Świat > Wakacje na Kubie – o czym warto pamiętać planując wycieczkę?

Wakacje na Kubie – o czym warto pamiętać planując wycieczkę?

4 lata ago
redakcja serwisu
425

Kuba to jedno z ciekawszych miejsc na świecie do odwiedzenia. Wyspa położona na Morzu Karaibskim kusi przepięknymi plażami, znakomitą pogodą, doskonale przygotowaną ofertą noclegową. Zanim jednak wyląduje się na jednym z kubańskich lotnisk i uda na zasłużony wypoczynek, należy odpowiednio przygotować się do podróży.

Co warto wiedzieć przed podróżą na Kubę? Jakie formalności należy dopełnić, będąc jeszcze w Polsce?

Zabierz ze sobą odpowiednią ilość gotówki

Bardzo ważna sprawa na Kubie to kwestia płatności. Przed podróżą należy zaopatrzyć się w gotówkę, a karty płatnicze traktować jako opcję rezerwową. Dlaczego niezbędna będzie gotówka? Na wyspie istnieje problem z prawidłowym funkcjonowaniem bankomatów. Dodatkowo na Kubie nie akceptuje się kart wydanych przez amerykańskie banki, a także kart, których emitentem są amerykańskie firmy. Owszem, w miejscach stricte turystycznych, takich jak ekskluzywne hotele nie powinno być problemów z płatnością kartą. Natomiast w sklepach czy restauracjach karta będzie zazwyczaj bezużyteczna.

Na Kubę należy zabrać Euro, bądź dolary kanadyjskiej. Po przylocie na miejsce, pieniądze należy wymienić na CUC, czyli kubańską walutę dla turystów. Mając dolary amerykańskie, przy wymianie na CUC, zapłaci się dodatkowy podatek. Transakcja taka jest więc kompletnie nieopłacalna.

Przed wyjazdem na Kubę pamiętaj o karcie turysty

Niezwykle ważny dokument, który jest obowiązkowy dla każdego turysty. Karta turysty na Kubę to niejako wiza turystyczna, którą powinno posiadać się przed wylotem. Jest ona ważna przez 30 dni od przekroczenia granicy. W jaki sposób można zdobyć kartę turysty na Kubę?

Wybierając się na wycieczkę zorganizowaną przez biuro podróży, zostanie ona dostarczona z kompletem dokumentów podróżnych. Podróżując na własną rękę, kartę turysty można zdobyć na dwa sposoby. Skorzystać z usług biur, specjalizujących się w pośrednictwie wizowym. Drugi sposób to bezpośrednie udanie się do kubańskiej ambasady w Warszawie.

Po przylocie na Kubę, w trakcie kontroli paszportowej jedna część karty zostaje oderwana i zabiera ją urzędnik. Pozostałą część karty turysty należy schować i w trakcie wyjazdu z wyspy oddać urzędnikowi.

Ubezpieczenie na czas wyjazdu na Kubę

Przed wyjazdem na Kubę dobrze jest się ubezpieczyć. Jednak zamiast tradycyjnych i najtańszych ubezpieczeń podróżnych, warto skorzystać z pomocy specjalistów i znaleźć optymalne rozwiązania. Wszystko w jednym celu, aby nie mieć żadnych problemów w przypadku korzystania z opieki medycznej na Kubie.

Dobrze zaopatrzona apteczka

Na Kubie znajdziemy apteki, gdzie bez problemów kupimy odpowiednie leki. Pamiętać należy jednak, że dobrze zaopatrzone apteki znajdują się w głównych miastach. Dlatego dobrze jest zabrać ze sobą odpowiednio zaopatrzoną apteczkę. Niech znajdą się w niej leki na standardowe schorzenia. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w odpowiednie kremy do opalania oraz środki przeciw owadom. W niektórych okresach uciążliwe mogą być np. komary.

To najważniejsze informacje, o których należy wiedzieć przed wybraniem się na Kubę. Warto być dobrze przygotowanym na wyjazd do tego kraju, niezależnie czy podróżować będzie się z biurem podróży, czy samodzielnie.