13 Warszawa
e-tour.pl > Podróżnicze rady > Wycieczka w góry. Co warto zabrać ze sobą?

Wycieczka w góry. Co warto zabrać ze sobą?

4 lata ago
redakcja serwisu
409

Wycieczki w góry cieszą się ogromną popularnością praktycznie przez cały rok. Bez względu na to, jaka jest pora roku, sezon w górskich miejscowościach trwa cały czas. Zarówno latem, jak i zimą pogoda niekoniecznie musi nas rozpieszczać, dlatego też bardzo ważne jest przygotowanie się na wyprawę. Oprócz standardowych wymogów, jakimi są dobre buty i wygodny strój, w plecaku powinny znaleźć się także inne akcesoria. Niezbędny okaże się kompas, telefon, a w razie czego nawet power bank. Co jeszcze warto zabrać ze sobą na wypad w góry? Jak się do niego przygotować?

Jak zaplanować wyjazd w góry?

Podstawowym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać, zanim zaczniemy się przygotowywać do wyjazdu, to, w jakie góry jedziemy. Musimy mieć świadomość, że góry górom nie są równe. Warto także zastanowić się, w jakiej jesteśmy formie. Czy uprawiamy sport, kiedy ostatnio byliśmy na jakiejkolwiek pieszej wycieczce i dokąd możemy w miarę sprawnie dotrzeć?

Na pewno dla początkujących nie polecamy tatrzańskich grani, które są trudne, a dla „świeżaków” mogą być za trudne. Owszem, wiele przyjemności można czerpać z podróży po niższych partiach Tatr. Na początek z pewnością wystarczą Góry Świętokrzyskie, czy Beskid Niski. Nie można jednak twierdzić, że niskie góry nie dostarczą nam wrażeń.

Co spakować na wyprawę w góry?

Wypad w góry to z pewnością nie lada wyzwanie dla początkujących. Co powinniśmy ze sobą zabrać? Przede wszystkim głowę, a w drugiej kolejności sprzęt. Musimy mieć świadomość, że przed błędami, których góry nie wybaczają, nie uchroni nas nawet najlepszy z możliwych sprzętów. Na początek, jeśli będziemy chodzić głównie po niskich partiach, wystarczy w zupełności podstawowy ekwipunek.

Oczywiście buty i skarpety to niewątpliwie must-have. Następnie kurtki przeciwdeszczowe i podstawowa apteczka oraz plecak, w który to wszystko spakujemy. W razie opadnięcia z sił przyda się z pewnością coś do jedzenia. Ponadto powinniśmy wziąć trochę gotówki i przede wszystkim naładowany telefon, ewentualnie power bank, który dostarczy nieco energii elektrycznej.

Zimą natomiast powinniśmy zadbać o odzież termiczną, termos z ciepłym napojem. Może to być kawa lub herbata, byle żeby nas rozgrzało w mroźne dni na trasie. Raki sprawdzą się zarówno w niższych, jak i wyższych górach. Często uczęszczane szlaki bardzo łatwo przeradzają się w lodowe rynny. Krem do twarzy zapobiegnie odmrożeniom, a czołówka w razie potrzeby doświetli nam drogę.