18 Warszawa

Zbaczanie z turystycznych szlaków to nie żadna niewinna zabawa

5 lat ago
redakcja
571

Każdy żywi pewne przekonania na temat różnych zagadnień, najczęściej zaszczepione przez otoczenie. Niektóre spośród nich są już tak wrośnięte w nasze postrzeganie świata, że nawet przez myśl nam nie przejdzie poddawać je w wątpliwość.

Ale czy to, co o czymś sądzimy, chociaż często brak nam dowodów, zawsze jest prawdziwe? Moglibyśmy rozważyć ten problem, jako przykładem posługując się choćby czymś takim jak zbaczanie z turystycznych szlaków i temu podobne. Już dłuższy czas ludzie są przekonani, że jest to obowiązkowy punkt programu i właśnie taką wiedzę przekazuje się innym. Dla wszystkich jest to na tyle niezaprzeczalny fakt, że nawet się nad tym szczególnie nie zastanawiają. Argumentując to tym, że tak się zawsze robiło, nie dopuszczają do siebie żadnych wątpliwości – tak są o tym przekonani. Poza tym, przecież od dawna tyle się mówi o tym, że zbaczanie z turystycznych szlaków, więc jakim cudem miałoby to być nieprawdą?

A tymczasem temu założeniu jest dosyć daleko do prawdziwości

A tymczasem temu założeniu jest dosyć daleko do prawdziwości, wbrew przeświadczeniu tych naprawdę wielu osób. Pogląd ten uchodzi za rozpowszechniony i tkwiący w nas dosyć głęboko, lecz okazuje się, że zbaczanie z turystycznych szlaków tak naprawdę nie jest zbyt rozsądne i raczej nigdy nie był. Naprawdę sprawa przedstawia się zupełnie inaczej, gdyż może to być niebezpieczne, co raczej nie przystaje do tego, o czym byliśmy przekonani. Zdarza się, że ludzie są tak zaskoczeni tą rewelacją że mogą nie chcieć w nią od razu uwierzyć. Z tego przypadku można by wyciągnąć następujący wniosek: w dzisiejszych czasach wszelkie informacje należy weryfikować pod kątem ich prawdziwości, a ponieważ istnieje na to wiele sposobów, nie powinniśmy nadal tkwić w błędzie.