Są na każdej budowie niezależnie od jej etapu. Ich warkot i hałas wyraźnie świadczy o postępie prac. Maszyny budowlane to urządzenia lub pojazdy, bez których jakiekolwiek prace tego typu są w dzisiejszych czasach wręcz niemożliwe. Operując na dużych wysokościach albo wręcz przeciwnie, w dużych głębokościach nie sposób się bez nich obyć. Czy to jednak oznacza, że każda firma musi mieć własny park maszynowy?
Chociaż logika podpowiada, że tak, jeśli chce być profesjonalną, praktyka wskazuje na zupełnie inne schematy. Przede wszystkim większość firm budowlanych działa w konkretnych sektorach i specjalizacjach. Tym samym posiada maszyny i sprzęt dostosowane do prac tylko konkretnego typu i nie ma potrzeby kupowania innych, których w zasadzie nie będzie nawet wykorzystywać. Dlatego mnóstwo firm tego typu korzysta z outsourcingu sprzętu budowlanego na przykład od https://www.jpd.com.pl/ w Puławach, a więc po prostu wynajmuje je wtedy, gdy są jej potrzebne.
To rozwiązanie praktyczne z punktu widzenia finansów firmy, ponieważ nie musi inwestować sprzęt budowlany i zamrażać gotówki, ale może go po prostu wypożyczyć. Zapłaci o wiele, wiele mniej, a efekt końcowy, czyli wykonana praca, będzie dokładnie taki sam. Podnajmowanie maszyn i sprzętu nie jest w budownictwie niczym szczególnym; na zasadzie podwykonawstwa toczy się praktycznie każda większa budowa. Dodatkowo prócz oszczędności finansowych w grę wchodzi też opcja praktyczna: mniej kupionych maszyn to mniej problemów logicznych związanych np. z ich przechowywaniem.
Firmy wynajmujące swoje maszyny budowlane najczęściej robią to tylko innym firmom. Wynajmujący musi też zwykle przedstawić dokumenty poświadczające, że ma uprawnienia do kierowania i sterowania daną maszyną. Istnieje również opcja kompleksowego wynajmu. Dotyczy takich maszyn jak np. koparka, gdzie prócz jego wynajmu otrzymuje się również usługę kopania, za którą odpowiada pracownik wypożyczającej firmy. I to ta druga opcja jest obecnie o wiele bardziej popularna, zwłaszcza tam, gdzie prace budowlane wykonuje się tzw. systemem gospodarczym i przez prywatne osoby.